Majster na stulecie

List otwarty ws. kierunku rozwoju klubu

W ostatnich latach następuje systematyczny proces erozji pozycji Lecha Poznań na piłkarskiej mapie Polski. Klub zaliczany dwie–trzy dekady temu do wiodących drużyn w kraju, stał się przeciętniakiem bez sukcesów. Od dawna kwestia ta pojawia się w licznych dyskusjach kibiców, w tym prowadzonych w internecie i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Swój głos zabierają w tej sprawie grupy i stowarzyszenia kibicowskie. Od pewnego czasu znacznie szerzej i bardziej dobitnie temat ten jest również poruszany przez piszących o Lechu dziennikarzy.

Jako grupa użytkowników najważniejszej, niezależnej strony internetowej zajmującej się Lechem Poznań podejmujemy próbę pokazania, że również kibice niezrzeszeni nie zgadzają się z tym, w jakim kierunku zmierza nasz ukochany klub. W gronie finalistów ostatnich plebiscytów na użytkownika roku zdecydowaliśmy się sformułować nasze wspólne stanowisko dotyczące tego czym jest, a czym powinien być, Lech Poznań. Śledząc na bieżąco wiele lechowych dyskusji sądzimy, że nasze poglądy nie są odosobnione. Liczymy więc na to, że inni kibice, myślący podobnie jak my, zdecydują się wyrazić poparcie dla tego listu i w ten sposób będziemy w stanie wspólnie wskazać, że w Lechu musi dojść do wielu zmian, aby nasz klub wykorzystał potencjał, jaki w nim drzemie, i dawał całej niebiesko-białej społeczności powody do dumy i radości.

Przedstawiciele Lecha Poznań w swoich wypowiedziach, a także ustami występujących w Lechu piłkarzy zazwyczaj powtarzają, że Lech Poznań to wielki klub. Z bólem i przykrością musimy stwierdzić, że się z tym nie zgadzamy. Lech Poznań obecnie wielkim klubem nie jest, i nic nie wskazuje, żeby dotychczasowy kierunek rozwoju miał to zmienić. Kolejorz nie jest dziś wiodącą siłą w kraju, od czasu do czasu wpadającą w chwilowe dołki. Przeciwnie, Lech Poznań od dłuższego czasu nie odnosi znaczących sukcesów sportowych, a ewentualne powody do radości (takie jak awans do fazy grupowej Ligi Europy) są krótkotrwałe i stanowią wyjątek od reguły. Podsumowanie ostatnich kilkunastu lat występów Lecha to dominacja szarzyzny i przeciętności.

Jesteśmy przekonani, że umiejętnie prowadzonego Lecha stać na więcej. Wierzymy, że to naprawdę może być wiodący klub w Polsce, który dodatkowo będzie w stanie regularnie zaznaczać swoją obecność w rozgrywkach europejskich. Dowody na to można znaleźć w nie aż tak odległej historii, co znakomicie opisał jeden z nas w felietonie z okazji 99 rocznicy urodzin Lecha. Jesteśmy też przekonani, że historia i tradycja tego klubu, jego pozycja na sportowej mapie stosunkowo zamożnego regionu Polski, a przede wszystkim szeroka, i ciągle jeszcze oddana i wierna baza kibicowska pozwalają zbudować przy Bułgarskiej znaczącą siłę polskiej ligi. Aby tak się stało, Lech Poznań musi ponownie stać się tym, czym w założeniu był od początku. A więc KLUBEM SPORTOWYM. Organizacją, nastawioną przede wszystkim na sukces sportowy i rywalizację na tym polu. Dopóki podstawowym i najważniejszym celem Lecha nie będzie walka o trofea, Kolejorz nie będzie wielki. Jako kibice nie byliśmy, nie jesteśmy i nie chcemy być fanami fabryki wychowanków. Rekordy transferowe oraz to, ilu wychowanków naszej drużyny zasila obecnie kadry narodowe nie ma dla nas żadnego znaczenia, o ile nie ma przełożenia na wynik sportowy pierwszej drużyny Lecha Poznań. Kibicujemy przede wszystkim drużynie walczącej na boisku, i to efekty rywalizacji na tym polu interesują nas najbardziej. Tymczasem dzisiejsze działania Kolejorza nie wskazują na to, że najwyższym priorytetem klubu jest zdobycie Mistrzostwa czy Pucharu Polski. Uważamy, że Akademia Lecha Poznań to udany projekt, ale zajmuje wśród priorytetów władz Lecha zbyt wysokie miejsce. Nie zgadzamy się, aby pierwsza drużyna Kolejorza pełniła wyłącznie rolę działu sprzedaży ALP, a wynik finansowy dominował całkowicie nad efektem sportowym. Oczekujemy więc powrotu do podstaw, i podporządkowania misji, wizji i strategii klubu osiąganiu sukcesów sportowych.

W ślad za zmianą priorytetów musi pójść odpowiednio zbudowane i ukierunkowane kierownictwo klubu. Zdajemy sobie sprawę, że jako kibice nie mamy i nie powinniśmy mieć wpływu na personalny skład zarządu Lecha Poznań. Jednakże działania zarządu, jego priorytety, umiejętności oraz determinacja w realizacji celów mają bezpośredni wpływ na to, co osiąga i jak postrzegany jest Lech. Od dawna nie widzimy realnych działań zarządu, które można by uznać za ukierunkowane na zapełnienie gabloty trofeami. Widzimy za to dumę z kolejnych koszulek sprzedanych wychowanków i słyszymy o braku celów sportowych stawianych przed trenerem pierwszego zespołu. Nie wierzymy, że klub sportowy może osiągnąć sukces, jeśli osoby go prowadzące nie mówią, a co ważniejsze nie robią prawie nic, aby ten sukces osiągnąć. Oczekujemy, że Lechem Poznań kierować będą osoby mające duże ambicje sportowe i potrafiące te ambicje realizować. Oczekujemy też jasnej deklaracji, że celem Lecha jest zdobywanie tytułu Mistrza Polski oraz zwycięstwo w krajowym pucharze. Jednak ważniejsze niż taka deklaracja są realne działania, które będą temu celowi podporządkowane.

Działania te powinny naszym zdaniem obejmować:

1. Dobór kompetentnego i skupionego na realizacji celu sportowego kierownictwa klubu, a w szczególności kierownictwa pionu sportowego
2. Budowę kompetentnego i doświadczonego sztabu szkoleniowego, przed którym zostanie postawiony jasny i ambitny cel sportowy w postaci zdobycia Mistrzostwa Polski w sezonie 2021/2022
3. Wyposażenie sztabu w niezbędne zasoby do realizacji tego celu, w tym w szczególności zbudowanie szerokiej kadry o odpowiedniej jakości, co oznacza zawodnika ligowej czołówki na każdej pozycji, a w kilku przypadkach po prostu najlepszego zawodnika w kraju. Dodatkowo na każdej pozycji powinien być zapewniony wartościowy zmiennik/rywal do walki o miejsce w pierwszej jedenastce. Jesteśmy przekonani, że Lech Poznań dysponuje wystarczającym potencjałem finansowoorganizacyjnym do realizacji powyższych działań. Uważamy również, że ich realizacja pozwoli na osiąganie wyników finansowych umożliwiających trwałą stabilizację klubu i stworzenie warunków do powtarzalności wyników w kolejnych latach, między innymi dzięki lepszej pozycji na rynku sponsorskim, większym wpływom z transmisji telewizyjnych, wyższym cenom osiąganym ze sprzedaży piłkarzy mających w dorobku sukcesy sportowe czy większym wpływom generowanym przez zadowolonych kibiców w sklepie klubowym i podczas meczy domowych.

Obecny sezon jest już w zasadzie spisany na straty. Po raz kolejny w ostatnich latach Lech zakończy ten sezon z niczym. Nawet jeśli uda się jakimś cudem zająć miejsce uprawniające do gry w europejskich pucharach, to nie będziemy rozpatrywać takiego wyniku w kategoriach sukcesu, gdyż sukcesem klubu takiego jak Lech jest wyłącznie zdobycie tytułu Mistrza Polski!

Przyszłoroczny sezon będzie dla Lecha wyjątkowy, gdyż w marcu przyszłego roku obchodzić będziemy stulecie istnienia naszego klubu. Jeśli w tym szczególnym roku nie zobaczymy determinacji i realnych działań władz Lecha, aby uczcić setne urodziny Mistrzostwem Polski, to nasza wiara w projekt realizowany przez obecne władze wygaśnie całkowicie. Rzeczywiste starania o zdobycie Mistrzostwa Polski w roku jubileuszowym będą swoistym, ostatnim sprawdzianem dla obecnych władz Lecha Poznań. Oczywistym jest, iż ich niespełnienie spowoduje ostateczną utratę resztek jakiegokolwiek zaufania, którym w 2006 roku obdarzyliśmy rodzinę Rutkowskich. Oczekujemy więc i domagamy się podjęcia opisanych powyżej działań pozwalających na godne uczczenie jubileuszu zdobyciem Majstra na Stulecie.

Sądzimy, że kibiców takich jak my jest wielu, ale nie zawsze mają szansę i możliwość, aby ich głos został usłyszany. Częściowo rolę głosu trybun starają się pełnić grupy kibicowskie. Niestety ich wystąpienia, takie jak choćby głos sprzeciwu zademonstrowany 20 maja 2018 roku, okazują się niewystarczające, aby zmienić podejście władz Lecha. Uznaliśmy więc, że warto pokazać, że kibiców mających dość kierunku, w którym zmierza Kolejorz, jest znacznie więcej. Prosimy więc, aby każdy, kto zgadza się z naszym stanowiskiem wyraził swoje poparcie dla niezbędnych zmian w Lechu, np. poprzez komentarz pod tym tekstem. Wiemy również, że wśród czytelników strony kkslech.com jest wiele osób korzystających z mediów społecznościowych. Wszystkich, którzy zechcą poprzeć nasze postulaty prosimy o rozpowszechnianie go wśród innych kibiców. Chcielibyśmy pokazać władzom Lecha, że obrany przez nich kierunek nie jest akceptowany przez kibiców i czas na powrót poznańskiej lokomotywy na właściwe, sportowe tory. Od dziś rozpoczynamy akcję promowania hasła „Majster Na Stulecie” i wszystkich myślących podobnie zachęcamy do tego samego. Podpisano (w kolejności alfabetycznej):

Didavi, Jacek_komentuje, kibol z IV, leftt, Siódmy Majster, tomasz1973


Skomentuj:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

TO TOP